Oruçluyken ağız kokusu nasıl giderilir ?

Ramazan ayında oruç tutarken açlığın tesiriyle uzun saatler boyunca etkisini gösteren ağız kokusu nasıl engellenir? Ağız kokusunu geçirmek için neler yapılmalıdır?
ramazanda ağız kokusu

Oruçluyken ağız kokusu nasıl giderilir ? açlığın tesiriyle uzun saatler boyunca etkisini gösteren ağız kokusu nasıl engellenir? Ağız kokusunu geçirmek için neler yapılmalıdır?


Ramazan’da oruç tutarken hem kendimizi hem de yakınımızdakileri etkileyen ve aslında bizlerden uzaklaşmalarına sebep olan berbat ağız kokusunun engellemenin püf noktası nelerdir? Oruçlu iken ağıza su ya da başka bir besin girmediğinden ötürü ağızdaki bakteriler hızlıca ürer ve artarlar. Temizlenemeyen bakteriler ise ağızda tiksinç kokuya sebep olur. Öteki bir neden ise uzun saatler aç kalan midedeki enzimsel salgılar berbat kokuları ortaya çıkarır.

Niyetli iken ağız kokusunu gidermek için 6 tavsiye;

  • Sahurda çokça süt ve yoğurt ve tüketelim.
  • Dişlerimizi fırçaladıktan sonra diş ipi kullanmak diş sağlınıza yardımcı olacaktır.
  • Ağız kokusunu engellemeye yönelik maydanoz, nane gibi bitkileri sahur yaparken bol bol tüketelim.
  • İftarda ve sahurda ağır yağlı kızartmalar ve et yemeklerinin ağız kokusuna sebep olabilir bu yüzden az tüketmeye özen gösterelim.
  • Dişlerimizi özellikle de sahur yaptıktan sonra kesinlikle fırçalamalıyız. Yemek kalıntıları ve bakterilerin kolay üremesine sebep olabilir. Buyüzden yatmadan hemen önce dişlerinizi iyice fırçalayın.

Oruçluyken ağız kokusu nasıl giderilir ? işte doğal formüller

Oruçluyken ağız kokusu nasıl giderilir ? Oruç tutarken en çok karşılaştığımız sorunların başında ağız kokusu gelir. Oruç tutarken ağız kokusunu önlemek için formülleri sizler için listeledik. Aşağıda bulabilirsiniz.

Karanfil Suyu ile Gargara Yapın
Oruç tutarken ağız kokusu nasıl engellenir? Bunun en kolay tariflerinden bir tanesi de ağız kokusu için karanfil kullanmak olacaktır. 2 bardak sıcak suyun içerisine birkaç adet karanfil atıp, suyu demlemeye bırakalım. Ardından İftar ile sahur arasında, her 30 dakika da bir bu su ile gargara yapalım. Karanfilli su ağız içindeki tüm bakterileri öldürecek ve ağız kokusunu engelleyecektir. Çok etkili bir yöntemdir.

Meyve Tüketin
İftar ile sahur arası çokça meyve ve sebze yiyelim. Taze sebze ile meyveler yüksek antioksidan içeriklerikleri sayesinde, kokuya sebep olabilecek besin atıklarını temizler ve doğal ağız temizleyicisi hizmetinde büyük rol oynarlar. Aynı zamanda meyve yemek şeker oranını dengeleyeceği için oruç esnasında sizi tok tutacaktır.

Ağız Kokusuna Karbonat
1 tatlı kaşığı karbonat, 1 tatlı kaşığı rendelenmiş limon kabuğu ve 1 tatlı kaşığı tuz ve içine biraz da su katarak niyetli değilken gargara yapalım. Bu formül ağızdaki asit seviyesini azaltacak, kokuya yol açan tüm zarar verici bakterileri öldürür.

Su İçelim
Dehidre olmak yani vücudumuzun susuz kalması durumu, oruçlu iken ağız kokusu sebeplerindendir. Sizlere tavsiyemiz iftardan sahura kadar geçen süreçte her yarımşar saatte bir su içmek olacaktır. Su, sadece ağız kokusunu önlemek ile kalmaz, vücudumuzy bütün toksinlerden arındırıp, sağlık ve sıhhatimizi korumumamızda bizlere yardımcı olur. Aynı zamanda vücut su dengemiz sağlanacağından oruçlu iken susuzluk hissetmeniz gecikecek.

Misvak
Oruçlu iken misvak kullanmak orucunuzu bozmadığından, ramazanda oruçlu iken ağız kokusunu önlemek için en değerli etkenlerden biridir.

Bizi @harikatariflernet instagram adresinden takip etmeyi unutmayın.