Koronavirüsden korunma yöntemleri

Bu besinler koronavirüse karşı koruyor! Korona virüsten korunmak için neler yapılmalı?
Koronavirüsden korunma yöntemleri
Koronavirüsden korunma yöntemleri

Koronavirüsden korunma yöntemleri Dünya Sağlık Örgütü‘nün pandemi olarak nitelendirdiği koronavirüsten korunmak için alınacak başta gelen önlem bağışıklık sistemini güçlü tutmak. Uzman Diyetisyen Hilal Konak; tam da bu noktada bağışıklık sisteminin nasıl güçlendirileceğine ilişkin detaylar paylaşıyor, Koronavirüsden korunma yöntemleri için virüse karşı koyan besinleri sıralıyor.

Koronavirüsden korunma yöntemleri
Koronavirüsden korunma yöntemleri

A vitamini, solunum yolu enfeksiyonlarını önlemek için önemli bir vitamindir. Karaciğer ve süt gibi hayvansal besinler, kayısı, kavun, ıspanak, kabak, havuç, kış kabağı, tatlı patates gibi bitkisel kaynaklı besinler A vitamini kaynağıdır.

Bağışıklık sistemini güçlü tutan D vitamini’nin en önemli ve tek kaynak aslında güneştir. Eğer D vitamini eksikliğiniz var ise özellikle kış mevsiminde takviye ürünler kullanmanız yararınıza olacaktır.

Selenyum, bakteri ve virüslere karşı vücudu korumada çok etkilidir. Selenyum kaynağı arasında başlıca deniz ürünleri, hindi, tavuk, mantardır. Özellikle Brezilya cevizi iyi bir selenyum kaynağıdır.

Çinko bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Çinko için hayvansal kaynaklar arasında yumurta, tavuk, hindi, balık, yoğurtgelir. Bitkisel kaynak olarak fındık, kabak çekirdeği, fıstık gibi kuruyemişler tercih edilmelidir.

Mümkünse soğan veya sarımsak hergün tüketmeye çalışılmalıdır. Sarımsak kokusundan rahatsız oluyor iseniz siyah sarımsak tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Zencefil, zerdeçal ve karabiber gibi baharatları mutlaka tüketmelisiniz. Bu üç baharatı karıştırarak yemeklerinize katabilirsiniz.

Su tüketimi aslında herşeyin başında gelir. Bol su ve sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Günde en az 2-2,5 litre su içilmeli. Suya ilave olarak günde 1-2 fincan bitki çayı da içebilirsiniz.

Bağışıklığınızı güçlü tutmak ve güçlendirmek için her gün 1 tatlı kaşığı bal, pekmez ya da propolis tüketmek sizin için çok faydalı olacaktır.

Probiyotikler, bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasında yardımcı olurlar. Her gün 1 bardak kefir tüketmek sağlıklı bağırsaklar için çok önemli bir yere sahiptir.